Éra elektrických nákladních vozů: 6 způsobů jak o ní přemýšlet

Není pochyb o tom, že náš průmysl vstupuje do období rapidní změny. Začínající výrobci automobilů, jako je Tesla a stejně tak již ustálení hráči jako Volkswagen nebo Volvo, vytvářejí cestu k plně elektrické budoucnosti a řízení s nulovými uhlíkovými emisemi, a to přesně tak, jak bylo popsáno v historické Pařížské dohodě o změně klimatu.

Od Klause Burkarta, Chief Operating Officera (COO) firmy Eurowag

 

Mezinárodní společnost uznala, že změna klimatu představuje celosvětovou hrozbu, která vyzývá všechna průmyslová odvětví k nulovým uhlíkovým emisím, a to včetně našeho odvětví logistiky a dopravy. Podle mezivládního orgánu a Mezivládního panelu pro změny klimatu bylo odvětví dopravy v roce 2010 zodpovědné za přibližně 23 % celkových emisí CO2 souvisejících s energií.

Proto je úsilí tohoto odvětví klíčem k ochraně naší planety. V roce 2017 se na trhu objevovalo stále více a více elektrických nákladních vozidel (nedávno Fuso eCanter společnosti Daimler) a země jako Francie nebo Spojené království začaly se snahou úplného vyřazení dieselových vozidel do roku 2040. To znamená, že politická vůle a technologická připravenost jen čekají na masovou transformaci našeho průmyslu. Chceme se s vámi podělit o to, jak provoz elektrických kamionů ve vaší flotile ovlivní vaše podnikání a jak můžete být připraveni na tuto změnu.

1.     Přemýšlejte o tom, jak budete platit a nabíjet své kamiony 

Současné platební modely pro nabíjení elektrických osobních vozidel jsou více méně založeny na kombinaci času, po který vozidlo využívá nabíječku, a ceny elektřiny. Jsme však ještě daleko od jednotného řešení pro všechny typy elektrických vozidel.

Zatím není známo, jak by to mohlo fungovat pro elektrické kamiony. Jedním z největších problémů je, že některé z těchto kamionů se nevrací do svých domácích základen pravidelně. Musíme proto vymyslet řešení, která by pomohla řidičům nákladních vozidel rychle nabít jejich vozidla během bezpečnostních přestávek nebo při vykládání a nakládání zboží. To vyžaduje velké množství investic do nové infrastruktury, která by měla být v souladu s připravovanou legislativou.

 2.     Operační leasing pro e-kamion? Ještě není připraven

Další věc, kterou je třeba mít na paměti, je jak zaplatíte za samotná vozidla. Asi 75 % vozidel používaných pro komerční silniční dopravu jsou v současné době financovány operativním leasingem, pronájmem nebo jinými formami financování. Jedná se o model, který perfektně funguje u vozidel se spalovacími motory, u kterých lze dobře určit zůstatkovou cenu.

Banky a leasingové společnosti však budou muset více riskovat s řešením tohoto velkého trendu, neboť nejsou k dispozici žádné údaje o určení zůstatkové ceny a očekávané životnosti elektrických vozidel, zejména pokud jde o baterii.

 3.     Řidiči budou muset změnit způsob myšlení

S nedostačující infrastrukturou pro nabíjení a s tím, že kapacita baterií určuje rozsah možných činností, budou řidiči muset celou dobu přemýšlet, kde mohou zastavit a kamion znovu ho nabít. Možná váš řidič bude muset předem rezervovat parkovací místo s nabíječkou a to v souladu s předpisy o pracovní době řidiče.

Možnosti dobít vozidlo při jakékoliv příležitosti, třeba při vykládce nebo nakládce zboží, by vyžadovaly, aby sklady a logistická centra nakupovaly a podporovaly tyto možnosti velkými investicemi v těžko ověřených obchodních případech.

Samozřejmě, pokrok v technologiích baterií je rychlý a některé země dokonce testují indukční nabíjení. Ale v blízké budoucnosti by tento problém mohl zmizet. Na druhou stranu indukční nabíjení, jak ho známe dnes, má ještě stále své mouchy: je prokázáno, že je mnohem méně efektivní a časově náročnější než nabíjení pomocí zásuvných modulů.

 4.     Mrzne, nebo je venku horko? Připravte se na potíže

Dalším faktorem, který budou muset řidiči a dispečeři vzít v úvahu, jsou venkovní teploty, ty ovlivní kapacitu a životnost baterií, stejně jako výkon potřebný buď pro topení v kabině vozidla, nebo pro přepravu zboží s regulovanou teplotou.

 5.     Méně dílů, které by se mohly poškodit, nižší náklady na údržbu

Elektromotor používá mnohem méně komponentů než spalovací motor. Konstrukce elektrického kamionu znamená také žádné měnění motorového oleje a celkově nižší náklady na údržbu. Bohužel ale bude třeba specializovaných mechaniků a autoservisů, které by mohly začínat s vysokými cenami.

6.     Přeprava nebezpečného zboží? – Nejspíše ne 

Elektrické vozy bohužel nejsou vhodné pro všechny účely. Pokud přepravujete nebezpečné zboží, bude používání e-kamionů omezeno jen na některé náklady. Důvodem je omezení kombinace zatížení.

U samotných lithium-iontových baterií hrozí nebezpečí výbuchu. I přes to, že figurovaly u požárů na palubách letadel, jsou oblíbené, avšak jejich přeprava je omezená.  Životnost baterie a bezpečnostní charakteristiky se však mění, pokud by došlo ke změně materiálů, z nichž jsou baterie vyrobeny.

Vedle elektrických kamionů se vynořují i další otázky – a to v souvislosti s nástupem vozidel bez řidiče, která budou hlavním tématem v jednom z dalších článků.


[1] IPCC. https://www.ipcc.ch/pdf/assessment-report/ar5/wg3/ipcc_wg3_ar5_chapter8.pdf

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

blogy