Technologie Blockchain způsobí revoluci v logistickém průmyslu.

Náš průmysl se nachází na pokraji digitální tranformace a jelikož časy, kdy logistika spoléhala na tužku a papír, na které se zapisovaly transakce, brzy budou nenávratně pryč, stojí za to se podívat na některé technologie, které tvoří základ digitalizace, jež nás čeká. Dnes jsme se rozhodli zaměřit na to, jakým způsobem logistický průmysl změní jedna z prominentních technologií -blockchain.

Blockchain – víc než jen populární termín

Ačkoli je blockchain nejznáměnjší pro své použití spojené s kryptoměnami jako je Bitcoin, možné aplikace této technologie sahají mnohem dál.  Jedná se v podstatě o digitální záznam transakcí a skládá se z databáze, která je široce distribuovaná; databáze, do které jsou chronologicky ukládána všechna data.  Data se ukládají v blocích a vidí je všichni uživatelé dané sítě.

Logistický průmysl vyžaduje, aby byly splněny tyto základní parametry: zabezpečení, přístupnost, ochrana a transparentnost. Technologie Blockchain je vícemnéně postavena na konceptu, který všechny tyto výhody realizuje a k tomu přidává navrch další.  Technologii lze použít pro jakoukoli výměnu, dohody/smlouvy, sledování a samozřejmě platby1.

Výhody pro komerční silniční přepravu jsou také dost zřejmé – zmírnění břemena nutné dokumentace, nižší náklady a méně manuální administrativy, která tento process obvykle doprovází. Také usnadňuje nakládání a plánování trasy a zautomatizuje některé z úkolů řidiče.  Pojďme se na některé tyto položky podívat trochu podrobněji.

Transparentnost, která bude přínosem pro všechny

Jedním z velmi důležitých cílů pro podnik je  učinit proces transparentní pro zákazníky. S blockchain technologií budou spotřebitelé schopni snadno sledovat trasu svých zakoupených výrobků, než dojde k jejich doručení. Mohou získat přístup ke všem procesům, kterými jejich zboží prochází, od výroby po balení, předání a doručení. 

Vyšší transparentnost uvnitř dodavatelského řetězce také představuje trend, který podporují někteří obři mezi doručovatelskými společnostmi, jako je UPS2:

 

“Doručovací společnost UPS vstoupila do BiTA (Blockchain in Transport Alliance – autor) v naději, že se zvýší transparentnost mezi jednotlivými společnostmi v dodavatelském řetězci. Zároveň chtěla zjistit, jak by mohla využít blockchain ve svém zprostředkovatelském byznysu na míru.”

Efektivita dodavatelského řetězce a ušetření nákladů

Blockchain je také možné využít k zefektivnění dodavatelského řetězce, což povede ke snížení rychlosti a nutnosti interakce mezi lidmi a umožní komunikaci stroje se strojem. Blockchain umožňuje uložení obrovského množství dat decentralizovaným a bezpečným způsobem, a poté jejich rychlé zpracování  a snadný přístup k nim, počínaje správou dokumentů a sledováním doručovacího procesu, až po  vytvoření základu pro fungování internetu věcí (IoT) a usnadnění procesu díky použití identifikace na rádiové frekvenci (RFID) a kódů a tagů pro rychlé reakce (QR).

To vše bude mít za následek ušetření na nákladech na doručení a snížení nákladů na vedení administrativy a dokumentace – a tyto náklady mají představovat až jednu pětinu celosvětových ročních dodavatelských nákladů, jejichž celková výše dosahuje 1,8 bilionu dolarů.3

 Zvýšená bezpečnost je nedílnou součástí technologie

Zabezpečení je další významným prvkem, který technologie blockchain nabízí. Informace uložené v blockchain databázi jsou neměnné, což znamená, že je téměř nemožné, aby je někdo částečně změnil, jelikož nutné výpočty jsou prováděné na mnoha počítačích decentralizovaným způsobem.

A kdyby se o to někdo i přesto odvážil pokusit, bylo by to okamžitě zřejmé všem účastníkům sítě, protože blockchainy jsou veřejně viditelné.

 Je to blíže, než si možná myslíte

Vše, co bylo výše popsáno, zní trochu fantasticky, že? Ale široce rozšířené použití technologie blockchain je možná blíže, než si myslíte.

V roce 2016 spojila společnost Maersk jako první významný logistický  hráč síly s IBM při sledování procesu doručení pomocí technologie blockchain. 4   Obě společnosti tuto technologii využily ke sledování přepravních kontejnerů s květinami, které pluly z keňské Mombasy do holandského Rotterdamu. Od té doby se z pilotního projektu vyvinul společný projekt mezi oběma stranami, které uzavřely partnerství s hlavními výrobci přepravních materiálů a s přístavy a celnicemi ve snaze zredukovat problémy při vedení záznamů v našem průmyslu a vytvořit otevřený systém, kde jsou hlavním zdrojem úspěchu transparentní transakce. 5

Ale Maersk a IBM nejsou ani zdaleka jedinými významnými logistickými hráči, kteří si uvědomují potenciál této technologie. BITA (Blockchain in Transport Alliance/Aliance pro Blockchain v přepravě) – organizace, která zavádí pravidla pro použití této technologie v dopravním průmyslu, má již více než 60 členů a více než 300 žádostí na cestě.3

A co to znamená pro vás?

Žijeme ve světě, kde technologie rapidně mění náš každodenní život. Technologie Blockchain se stále nachází v časném stádiu vývoje, ale podle všeho způsobí drastické změny v tom, jakým způsobem provozujeme některé procesy. Logistický průmysl není výjimkou.

Aplikace s technologií blockchain mohou v logistice fungovat jako bezpečnostní vrstva a umožní vytvořit systém, který je efektivnější, kterému budou zákazníci více důvěřovat, a na který se přepravci a dodavatelé budou moci spolehnout. Ekosystém, který je transparentní a bezpečný. A tato revoluce probíhá právě teď – je čas se k ní přidat.

Odkazy:

1.https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2018/03/23/how-blockchain-will-transform-the-supply-chain-and-logistics-industry/#22f4cc125fec

2.https://www.pressroom.ups.com/pressroom/ContentDetailsViewer.page?ConceptType=PressReleases&id=1510065871593-824

3. https://www.coindesk.com/ibm-maersk-blockchain-project-adds-logistics-provider-agility/

4. https://www.ibm.com/blogs/blockchain/2018/01/digitizing-global-trade-maersk-ibm/

5. http://fortune.com/2018/01/16/ibm-blockchain-maersk-company/

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

blogy