Potřebuje Váš automobil antivirus?

Podle vedení jedné z předních poradenských společností vstupujeme krok za krokem do oblasti připojených automobilů. Potencionálně až 15 % nových vozů, které budou v roce 2030 prodávány, bude plně autonomních (jakmile budou vyřešeny technologické a regulační problémy).

Mimo jiné s přihlédnutím k tomu, že většina vozů na silnici je již připojena, jedním z největších problémů je údajná hrozba hacknutí těchto vozů. Jinak řečeno - může být připojený automobil snadno hacknutý?

Už jsme blogovali o připojených vozidlech a počtu SIM karet, kterými je moderní automobil vybaven. Tyto SIM karty však používají standardní GSM technologii - stejně jako Váš mobilní telefon, a jsou přiměřeně zabezpečené.

Hlavní obavy kolem nebezpečí hacknutí se týkají dat a nejbližší budoucnosti, ve které o Vás autonomní automobil ukládá různá data – což může být více dat, než si myslíte a kolik jste připraveni odhalit. Jen si představte všechny údaje, které se o Vás mohou shromažďovat -  kam jezdíte, kde žijete, pracujete, obědváte, kde nejraději parkujete atd. Každý z více než 200 bodů, který je měřen, monitorován a vyhodnocen jednoduchou telematickou jednotkou, může být v nesprávných rukou nebezpečný.

Jedním z možných řešení tohoto problému by bylo, že by výrobci automobilů začali spolupracovat s poskytovateli antivirového softwaru a nabízeli připojený automobil se specifickým typem antiviru/firewallu, který ochrání data vlastníků.1

Viděli jsme toto řešení úspěšně implementované v online bankovnictví, kde Vám banky dokonce někdy nabízely bezplatný antivirový software. Existují však určité obavy týkající se rychlosti tohoto řešení, které lze uvést na trh, protože s přihlédnutím na chování uživatelů vidíme, že i přes pozitivní trend v posledních letech je používání antivirů mezi uživateli chytrých telefonů pořád malé.

Snadný způsob, jak se vypořádat s nízkou mírou používání antiviru, by byl regulační - společně s pojištěním třetí strany byste také zakoupili povinný antivirový software.

Bohužel by takové řešení vyžadovalo zásadní změny regulačního rámce, jejichž implementace by určitě trvala několik let.

Potřebuje tedy Váš automobil antivirus? Možná, ale ne teď. Měli byste však pečlivě sledovat, co vývoj autonomních vozidel přinese.

  1. https://blog.comodo.com/mobile-security/mobile-antivirus-adoption-is-low-revision-expected/
  2. https://mck.co/2xeoBea
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

blogy