Hotline

Budoucnost telematiky: Vítej automatizace!

Někteří argumentují tím, že jako společnost jsme na prahu čtvrté průmyslové revoluce a telematika je jednou z nejvíce fascinujících oblastí, v nichž se uskuteční přechod na Průmysl 4.0.

Myšlenka komplexního řešení řízení provozu se objevila teprve před několika desetiletími, ale jen chvíli poté začala pracovat s dynamicky se rozvíjejícím trendem automatizace. Poskytovatelé řešení pro telematiku, kteří nebudou sledovat trendy v poskytování komplexních služeb, budou předběhnuti konkurencí. Vítězi se tak stanou ti, kteří rozumí svým zákazníkům a snaží se přinést intuitivní systémy, které jsou schopny co nejvíce dodávat lidskou práci.

Odstranění chyb, které jsou nevyhnutelně spojeny s lidskou činností, je obzvláště výhodné v komerční silniční dopravě - tj. nákladních automobilů. Vozidlo, na rozdíl od řidiče nemusí provádět povinné přestávky kvůli odpočinku. Vozidlo nemusí spát, jíst, nikdy se neunaví a v ideálním případě nedělá chyby. Stačí ho udržovat v dobrém stavu, ujistit se, že má dostatek paliva a bude Vás poslouchat.

Všechno výše uvedené je silně spojené s příchodem autonomních vozů. Nejen dopravní společnosti, ale také vývojáři v oblasti telematiky musí být připraveni na tento nevratný krok v rozvoji dopravy. Je důležité o tom přemýšlet již nyní.

Dnes je zřejmé, že pokud jde o podnikání v oblasti IT, jediným způsobem, jak se vyhnout vytlačení z trhu, je předvídavost a rychlá adaptace.

Automatizace samozřejmě není jen o nákladu. Dnešní osobní automobily jsou již na cestě k tomu, aby vědomě dělali úsudek o tom, kdo je řídí, a to na základě několika vstupů. Automobily budoucnosti budou nejspíše znamenat další krok a budou schopny posoudit úroveň dovedností a důvěryhodnosti řidiče. To znamená, že snadno identifikují řidiče a budou mu neustále a možná také prediktivně poskytovat doplňkové služby, jako jsou hotelová doporučení, doporučení pro spotřebu paliva a oznámení o stylu jízdy.

Současná generace vývojářů dnes čelí obrovské výzvě uspokojit velkou skupinu klientů s různými potřebami a různými očekáváními. Synonymum pro budoucnost v tomto ohledu lze shrnout jako proaktivní management - efektivní a snadné řízení provozu, které vyžaduje zásah dispečera pouze v nezbytných nebo neočekávaných situacích. Všechny rutinní úkoly budou v kompetenci umělé inteligence a dispečer bude zatěžován jen minimálně v porovnání s dnešní pracovní zátěží. Umělá inteligence je navrhována nejlepšími mozky světa. Je tu pro zjednodušení našich životů a měli bychom se chopit příležitostí, které nám nabízí.

                                             Ivan Hronec, výkonný ředitel telematiky ve společnosti W.A.G payment solutions, a.s.

Kontaktujte nás

Vyberte si kartu na míru

Karty Eurowag  jsou uzpůsobené přímo na míru Vašemu podnikání

Řešení pro velké a střední dopravní společnosti

Pro tyto společnosti je ideálním řešením palivová karta Eurowag One.

Více o Eurowag One

Řešení pro spediční společnosti

Speciálně pro spedice a jejich smluvní dopravce jsme navrhli unikátní produkt – kartu Eurowag Vector.

Více o Eurowag Vector

Řešení pro menší dopravce

Přímo pro menší dopravce a firemní vozidla je navržena předplacená karta Eurowag Easy.

Více o Eurowag Easy

Řešení pro firmy s flotilami osobních a dodávkových vozidel                           

Přímo pro firmy s flotilami osobních vozidel je navržena předplacená karta Eurowag Fleet.

Více o Eurowag Fleet