Hotline

Budoucnost patří vodíku

Nedávno zažila spousta fanoušků tahačů a kamionů šok. V prosinci americká společnost Nikola Motor ve své centrále v Utahu představila svůj nový designový tahač (viz obrázek). Na prototypu pojmenovaném Nikola One je unikátní, že je poháněný vodíkem. A na rozdíl od elektromobilů na plnou nádrž ujede srovnatelnou vzdálenost jako tahače poháněné naftou – 1900 kilometrů.

Firma, jež by se ráda stala následovníkem značky Tesla v oblasti nákladních vozidel, má ambiciózní plány. Po Spojených státech hodlá postavit celkem 364 vodíkových stanic. Budou určeny nejen pro osobní vozidla, ale také pro vodíkové kamiony, které hodlá od roku 2019 pronajímat.

Právě vodíkovému pohonu patří budoucnost. Elektromobily jsou kvůli relativně krátké dojezdové vzdálenosti předurčeny k pohybu po ulicích měst a jejich blízkém okolí. Vodík je naopak z hlediska zvyklostí pro řidiče v podstatě stejný jako benzin či nafta. Zatímco i k rychlému dobíjení elektromobilu potřebujete zhruba půl hodiny, tankování vodíku trvá stejnou dobu jako naplnit palivovou nádrž naftou.

Bohužel však k rozvoji vodíkové ekonomiky zatím chybí potřebná infrastruktura. Čerpacích stanic, kde lze dotankovat vodík, můžeme v Evropě napočítat jen několik desítek a impulzů k jejich většímu rozšíření doposud mnoho není. Rozvoji brání také vysoká pořizovací cena vodíkových automobilů. S masovou výrobou se však stanou mnohem dostupnější, tak jako se staly hybridní modely od Toyoty.

V prosinci fanoušci nákladních vozů zjistili, že řízení nákladních vozů už nemusí mít jen „špinavou“ pověst spojenou s mazlavou naftou a sazemi z výfuků. S rozšířením designových nákladních aut poháněných ekologickým palivem se zásadně změní pohled veřejnosti na nákladní silniční dopravu.

V Eurowagu jdeme vstříc těmto a podobným inovacím a trendům a vítáme jakýkoliv pokrok v technologiích. Jakmile vodíková doba nastane, budeme na ni připraveni.

Kontaktujte nás

Vyberte si kartu na míru

Karty Eurowag  jsou uzpůsobené přímo na míru Vašemu podnikání

Řešení pro velké a střední dopravní společnosti

Pro tyto společnosti je ideálním řešením palivová karta Eurowag One.

Více o Eurowag One

Řešení pro spediční společnosti

Speciálně pro spedice a jejich smluvní dopravce jsme navrhli unikátní produkt – kartu Eurowag Vector.

Více o Eurowag Vector

Řešení pro menší dopravce

Přímo pro menší dopravce a firemní vozidla je navržena předplacená karta Eurowag Easy.

Více o Eurowag Easy

Řešení pro firmy s flotilami osobních a dodávkových vozidel                           

Přímo pro firmy s flotilami osobních vozidel je navržena předplacená karta Eurowag Fleet.

Více o Eurowag Fleet