Hotline

Autonomní kamiony: Jaký bude jejich dopad na vaše podnikání?

Každý průmysl má sen – něco, k čemu se chce dopracovat, ale to něco je stále poměrně vzdálená realita. Pro vesmír je to mise na Marsu a vesmírné cestování, ale pro komerční silniční dopravu byla v nedávné době středem pozornosti Autonomní Vozidla.

Od Klause Burkarta, Chief Operating Officera (COO) firmy Eurowag

Jak daleko jsme od plně autonomního kamionu?

Ve skutečnosti se již nedávno několik výrobců dostalo k pilotování samo-řídicích kamionů. Daimler a Volvo, abychom uvedli nějaké ze zavedených OEM, úspěšně prosadili a otestovali autonomní řešení. Neoznámili však jasný termín pro komerční výrobu. 1, 2 budoucnost se zdá být mnohem blíž, než si myslíme.

Přestože mnoho technických problémů stále není vyřešeno, zastánci se shodují, že zvýšená produktivita v oblasti nákladů, času a bezpečnosti, například prostřednictvím autonomních nákladních automobilů, je pozitivní reakcí na stabilní poptávku 24/7 vždy-zapnutém tisíciletému životním stylu.4 Navíc díváme-li se pragmaticky, autonomní kamion může znít jako ideální řešení pro Vaši dlouhodobou obchodní strategii, a to kvůli nedostatku řidičů nákladních vozů, který postihl celou Evropu. Ale je tomu tak?

Dnes chceme zdůraznit jen několik způsobů, jak by autonomní kamiony mohly v budoucnu ovlivnit Vaše podnikání.

Potenciální úspory paliva a mezd

Existuje několik nových příležitostí a výzev samohybných nákladních automobilů, které se liší od samohybných automobilů, ačkoli hlavní charakteristiky těchto dvou vozidel zůstávají podobné. Samohybná nákladní vozidla budou na delší vzdálenosti vyrážet v četách, aby se snížil odpor vzduchu a ušetřilo se palivo. Navíc by se mohlo snížit požadované místo pro parkování kamionů podél dálnic.  

Ve vysoce komoditním a konkurenceschopném průmyslu, jako je komerční silniční doprava, je pravděpodobné, že zisk bude částečně, nebo zcela sdílen v celém dodavatelském řetězci. To znamená, že ačkoli Vaše náklady na pohonné hmoty mohou klesnout a mzdy pro řidiče by se mohly také snížit nebo dokonce zmizet jako nákladový faktor, ušetření nákladů u dopravce z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nepocítíte v důsledku silné konkurence na tomto trhu.

Platooning s řidičem nebo bez něj

Platooning přináší nejen lepší odpor vzduchu a úspory na pohonných hmotách. Necháme-li kamion, aby se část cesty řídil sám, pomůže to dokončit cestu rychleji: řidič, ačkoliv stále přítomen v kabině, si může odpočinout, dělat papírování nebo hledat další náklad. To rozhodně šetří Vaše peníze.

Bezpečnost účastníků silničního provozu zůstává hlavním problémem

Podle nedávné studie ETAC6, je 85% všech dopravních nehod způsobeno lidskou chybou.  Autonomní kamiony mohou být jednou z odpovědí na tento problém. Nicméně etická otázka, zda jsme připraveni dát životy lidí do rukou algoritmu, zůstává nezodpovězena a pravděpodobně zůstane bez odpovědi i v příštích několika letech, přestože několik orgánů Evropské unie činí v této oblasti značné pokroky.

IRU nedávno doporučila v rámci komplexního posudku pokračovat v projektech testování kamionů  nepotřebujících řidiče, síťových technologií a komunikačních protokolů, při stanovování mezinárodních norem pro samohybná vozidla a dočasného přechodového poradního výboru pro přepravní průmysl.5  Autonomní kamiony budou bez těchto doporučení pravděpodobně i nadále vzdálený koncept.

Míra nezaměstnanosti se zvýší – jsme připraveni?

V době, kdy automatizace ohrožuje pracovní místa, ovlivní autonomní kamiony počet míst pro dělníky. Mluvíme tu o několika milionech pozic pro řidiče, a to jen v rámci Evropské Unie. V sázce je hodně, když si uvědomíme, že řidiči představují třetinu nákladů na kilometr spojených s provozem kamionu. Je naše společnost připravena na změny, které přinesla automatizace a robotika?

U technologie je málo pravděpodobné, že úplně nahradí řidiče nákladních vozidel, ale určitě může změnit povahu práce. Některá vozidla (např. převážející cennosti, luxusní, nebo drahé zboží s vyšší hodnotou, jako jsou smartphony, notebooky, ale také nebezpečné věci) budou muset být chráněna nebo doprovázena bezpečnostním personálem, pokud by za volantem neseděl člověk. Jiní jednoduše nebudou věřit algoritmu, aby museli rozhodovat o zajištění bezpečnosti nákladu.

Se současným pojištěním spojeným s rizikovým profilem specifického chování řidičů v několika státech EU, je navíc těžké uvěřit, že by člověk mohl z rovnice zmizet úplně.

Takže jaký je závěr pro autonomní vozidla?

I přes nadšení v automobilovém průmyslu pro autonomní vozidla by se mohlo jednat spíše o postupný vývoj než revoluci. Výrobci vozidel, jako je Volvo, mají v úmyslu přinejmenším omezit používání plně autonomních vozidel na soukromé lokace, jako jsou doly a přístavy. Na veřejných komunikacích  společnost využije technologii spolu s jinými systémy asistence řidiče, aby podpořila řidiče, ale nenahradila ho.

Nicméně je stále otázkou, jak by si samo řídící vozidla poradila v nebezpečných situacích. To by mohlo vzniknout z nepředvídatelného chování ostatních účastníků silničního provozu nebo na špatných silnicích. Pokud by měli OEM postupovat s uvedením autonomních vozidel na trh, budou muset prokázat, že senzory a kód se dokáží vyrovnat situačnímu povědomí profesionálního truckera.4

A s regulací zapojenou v mnohem vyšší míře, než je například v soukromých pronájmech osobních automobilů a taxi, budou muset hrát podle pravidel jak již existující OEM, tak technologické společnosti, a nebudou se moci spolehnout pouze na trvalou poptávku od spotřebitelů.

 

Odkazy:

  1. http://www.volvogroup.com/en-en/news/2017/may/news-2561936.html
  2. https://www.daimler.com/innovation/autonomous-driving/freightliner-inspiration-truck.html
  3. http://www.businessinsider.com/timeline-of-uber-otto-acquisition-2017-2?IR=T
  4. https://www.technologyreview.com/s/603493/10-breakthrough-technologies-2017-self-driving-trucks/
  5. https://www.itf-oecd.org/sites/default/files/docs/managing-transition-driverless-road-freight-transport.pdf
  6. https://www.iru.org/sites/default/files/2016-01/en-road-safety-advanced-driver-assistance-ge1878-2013.pdf 

Kontaktujte nás

Vyberte si kartu na míru

Karty Eurowag  jsou uzpůsobené přímo na míru Vašemu podnikání

Řešení pro velké a střední dopravní společnosti

Pro tyto společnosti je ideálním řešením palivová karta Eurowag One.

Více o Eurowag One

Řešení pro spediční společnosti

Speciálně pro spedice a jejich smluvní dopravce jsme navrhli unikátní produkt – kartu Eurowag Vector.

Více o Eurowag Vector

Řešení pro menší dopravce

Přímo pro menší dopravce a firemní vozidla je navržena předplacená karta Eurowag Easy.

Více o Eurowag Easy

Řešení pro firmy s flotilami osobních a dodávkových vozidel                           

Přímo pro firmy s flotilami osobních vozidel je navržena předplacená karta Eurowag Fleet.

Více o Eurowag Fleet