Na jaké nákladní vozy se můžeme těšit v roce 2018

Rok 2018 bude velmi zajímavý. Největší výrobci nákladních vozů nabídnou nové moderní modely. Podívali jsme se na některé nejčerstvější novinky renomovaných výrobců a tady jsou!

Tesla Semi – nováček…

Pokud jde o nové trendy, největší očekávání máme od vozu Tesla Semi. Je to plně elektrický prototyp návěsu třídy 8 na bateriový pohon, který firma Tesla představila 16. listopadu 2017 a plánuje jej vyrábět v roce 2019. Společnost původně oznámila, že nákladní vůz bude mít na plné nabití dojezd 800 km a nové baterie vydrží na 644 km při 80% kapacitě, na kterou se dobijí na solární dobíjecí stanici „Tesla Megacharger“ za 30 minut. Výkonný ředitel Tesly Elon Musk uvedl, že Semi bude standardně vybaven autopilotem Tesla, který na dálnicích umožní poloautonomní řízení. Několik analytiků nicméně o udávané době nabíjení a dojezdové vzdálenosti na jedno nabití pochybuje.

Fuso eCanter – převrat v doručování po městě…

Daimler ustupuje od prototypů a zkoumá, co je již dostupné a čím si tedy můžete obohatit vozový park. V Německu a Portugalsku aktivně testuje třetí generaci nákladních vozů Fuso eCanter. Výsledky ročního testu autoparku s předchozí (druhou) generací modelu Fuso Canter E-Cell ukazují, že s tímto vozidlem lze ve srovnání s dieselovou verzí dosáhnout úspory kolem 1000 € na 10 000 km. S ohledem na nižší náklady na údržbu tato vozidla prokázala, že jsou vhodná pro každodenní využití pro rozvoz po menším okruhu a pro městskou přepravu a mohou zásadně změnit způsob doručování po městě.

Iveco Stralis NP 460 – Atraktivní alternativa na zkapalněný plyn…

Iveco mezitím také vyvíjí nový model nákladního vozu – Stralis NP 460. Údajně má jít o nejudržitelnější nákladní vůz, který byl kdy vyroben. Využívá dvě nádrže na zemní plyn, které pohánějí motory s výkonem 460 koní a výsledkem je dojezd až 1600 km. Díky nejlepším technologiím společnosti Iveco pro úsporu paliva při jízdě je model Stralis NP 460 oproti dieselovému vozu o 15 % úspornější a má až o 9 % nižší celkové náklady vlastnictví.

Nová generace nákladních automobilů CF a XF od DAFu…

Další známá značka DAF představuje novou generaci vozů CF a XF. Výsledkem inovace motorů, nové optimalizace pohonů a aerodynamiky je až 7% snížení spotřeby paliva. Nový propojený systém správy vozového parku společnosti DAF slibuje ještě větší efektivitu. Důležitými prvky nové generace vozů CF a XF jsou menší hmotnost, díky čemuž se zvýšilo užitečné zatížení, a zmodernizovaný vnitřní i vnější design pro vyšší pohodlí řidiče a větší přitažlivost celého modelu.

Je důležité, jak se řidič vyspí…

Také MAN tento rok plánuje přijít s některými inovacemi dobře známých modelů TGX a TGS. V kabině budou nové úložné a osvětlovací prvky a nová plně zasunovací lednička pod odpočinkovým lůžkem – což přijde řidičům vhod hlavně v létě. Všechny důležité funkce zajišťující komfort lze ovládat pomocí nové koncepce řízení obsluhy. Řada vozů TGX navíc zajišťuje řidiči klidný spánek díky akustickému balíčku, který snižuje hladinu hluku v kabině díky řadě izolačních opatření.

Bezpečnost na prvním místě...

Vývoj se nezastavil ani v bezpečnosti řízení. Společnost MAN například vybavila nový typ adaptivního tempomatu funkcí Stop-and-Go, která maximálně předchází únavě řidiče, jež se často dostavuje při přetížení vozovek a při pomalém popojíždění v koloně. Automaticky reguluje vzdálenost vozu od vozidla vpředu (a to i při nízkých rychlostech), zpomaluje jej (až k zastavení, je-li to nutné) a po krátkých zastaveních ho znovu rozjíždí. Řidič tak může odpočívat a užívat si řízení bez stresu, a to dokonce i ve vleklém provozu. Také Mercedes-Benz (Daimler)dál pracuje na zlepšování bezpečnosti jízdy a nedávno představil technologii Daylight+. Jde o adaptivní osvětlení v kabině, jehož zásluhou bude řidič zejména v zimních měsících stále svěží a ostražitý.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

blogy